NYHETSARKIVET
30 jan 2018 12:44
Alecta prisas för fastighetsaffär
Alecta har gjort förra årets bästa fastighetsaffär. Det är branschtidningen Fastighetsvärlden som rankat de fem bästa förvärven och fem bästa försäljningarna 2017.

Affären som kniper förstaplatsen var värd en bit över två miljarder kronor och det rör Alectas köp av tio fastigheter i Nacka Strand från amerikanska fastighetsjätten Carlyle.

Totalt omfattar beståndet 110 000 kvadratmeter yta med kontor, hotell, publika lokaler samt utbildningslokaler.

Affären är också en av förra årets 20 största transaktioner och har bedömts av en jury bestående av Johanna Skogestig (Vasakronan), Peeter Kinnunen (Klövern), Åke Pettersson (Skandia Fastigheter), Fredrik Ronvall (AMF), Kristina Sawjani (Folksam), Ilija Batljan (SBB) och Therese Rattik (Areim).
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907