NYHETSARKIVET
8 mar 2018 13:05
Pensionsnyheternas Rickard Ydrenäs analyserar: ”Förslagen andas symbolpolitik”
Det är ganska tunt med konkreta förslag i kommissionens handlingsplaner för hållbara investeringar och Fintech jämfört med vad som kommunicerats tidigare av kommissionen. Både Sustainable finance och Fintech är mer komplicerat att reglera med EU-reglering än vad kommissionen trott. Speciellt frågan om att minska kapitalkrav på gröna investeringar är komplex och har mött motstånd inom banker och försäkringsbolag i Europa.

Gröna investeringar är inte riskfria och dessa får inte underminera den finansiella stabiliteten slog kommissionär Jyrki Katainen fast på presskonferensen. Den 22 mars arrangerar kommissionen en konferens i Bryssel om hållbara investeringar då både Frankrikes president Macron och finansmarknadsminister Per Bolund deltar. Politikerna prioriterar dessa frågor och vill gärna visa handlingskraft.

Fortfarande är dock intrycket av förslagen från kommissionen att dessa andas symbolpolitik. Nu återstår det för kommissionen att leverera konkreta förslag. Men lagstiftningsfönstret stängs under våren 2018 för resten av mandatperioden. Mycket talar för att det är först hösten/vintern 2019 när det finns ett nyvalt Europaparlament på plats som kommissionen kommer med förslag med tyngd, till exempel med förslag på europeiska gröna obligationer. Det säger EU-experten och ledamoten i EIOPAs intressentgrupp för försäkring Rickard Ydrenäs i en kommentar.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907