Sandviks styrelseordförande Johan Molin har enligt uppgifter flyttat till Portugal en kort tid efter att han gjort sin sista dag som vd för Assa Abloy. Den 5 april flyttade han till Portugal, enligt uppgifter från Skatteverket som DI tagit del av.
Han har dessutom avböjt att ta sig an styrelseuppdrag i svenska börsbolag förutom Sandvik och styrelseuppdrag är en faktor som kan ge anknytning till Sverige och göra så att man blir skatteskyldig här. Därmed kan Johan Molin dra nytta av att Portugal inte beskattar uttag av privat tjänstepension, vilken för Molins del torde vara ganska hög.
Flytt till Portugal och debatten om huruvida landet är ett skatteparadis har pågått ett tag nu och framför allt har detta stuckit i ögonen på finansminister Magdalena Andersson.
Pensionsnyheterna har kontaktat Portugals finansdepartement med några frågor om skatt på tjänstepensioner, eller bristen på densamma. Departementet vill däremot klargöra att det här ramverket för icke-permanent bosatta på intet sätt är unikt för just Portugal och att flera andra europeiska länder tillämpar samma procedur. Det meddelar departementet i ett mailat svar till Pensionsnyheterna.
- Dessutom rör detta bara pensioner intjänade utanför Portugal. Det finns inget generellt skatteundantag i övrigt i Portugal. Dessutom finns beskattning av individer för fastigheter, så som omsättningsskatt vid bostadsköp så väl som en fastighetsskatt, uppger Portugals finansdepartement.
I en intervju med Pensionsnyheterna i februari om frågan sa Göran Andersson, vd för bolaget Sparsam Skatt, att Portugals fastighetsskatt i många fall blir betydligt högre än i Sverige och att debatten om skattefrågan är populistisk.
Departementet vill även klargöra att potentiella ändringar vad gäller beskattning av pensioner som faller under ramverket för icke-permanent bosatta måste se till att det inte leder till diskriminering av icke-permanent bosatta i Portugal.