Den svenska försäkringssektorn kan hantera relativt stora börsnedgångar och stabilitetsriskerna är begränsade. Däremot kan livbolagens stora aktieinnehav på kort sikt utgöra den största sårbarheten för stabiliteten, skriver Finansinspektionen i den nya rapporten om det finansiella systemet.
Det stora aktieinnehavet kan bli ett problem då stora omallokeringar kan förstärka en börsnedgång och pressa ner räntorna.
På lång sikt är det fortsatt de låga räntorna som, tillsammans med fallande tillgångspriser, kan medföra risker för den finansiella stabiliteten, som är den största oroskällan. FI:s undersökningar visar att livförsäkringsföretagen har förutsättningar för att klara av ett fortsatt lågt ränteläge då de har en stark finansiell ställning och har vidtagit åtgärder för att hantera riskerna de senaste åren. Men sårbarheten för andra risker, främst fallande tillgångspriser, ökar vid långvarigt låga räntor och detta kan slutligen leda till att den finansiella stabiliteten påverkas negativt.
"Att kunna möta åtagandena i ett scenario med exempelvis både fortsatt låga räntor och fallande aktiepriser ställer stora krav på företagens riskhantering. En viktig del av denna är processerna för överskottshantering. För att undvika att mer återbäring betalas ut än vad som finns utrymme för på lång sikt är det av stor betydelse att de ekonomiska riskerna avspeglas korrekt", uppger FI.