Igår hamnade regeringens proposition om "Avvecklingssystem som inte omfattas av EU:s regelverk och föreskrifter om produktingripande" på riksdagens bord.
I allt väsentligt berör den inte försäkringsverksamhet, men EU-regelverket ger efter regeringens omarbetning Finansinspektionen rätt att ingripa genom föreskrift och förbjuda eller begränsa marknadsföring, distribution eller försäljning av försäkringsbaserade investeringsprodukter.
FI får också makt att förbjuda en viss typ av finansiell verksamhet eller praxis vid ett försäkrings- eller återförsäkringsföretag.
Finansinspektionen får ingripa om produkterna ger upphov till allvarliga problem för investerarskyddet och enligt regeringen bör beslut om produktingripanden kunna utformas så att de gäller för alla aktörer på marknaden.
Motsvarande regler införs också för investeringsprodukter reglerade i förordningen MiFIR genom den här nya lagen. Förordningen ger Finansinspektionen möjlighet att besluta om det som kallas produktingripande. Genom ett produktingripande ska Finansinspektionen kunna förbjuda marknadsföring, distribution eller försäljning av vissa finansiella instrument eller strukturerade insättningar.
Regeringens förslag innebär att det i lagen införs kompletterande bestämmelser till EU:s förordning om faktablad för PRIIPs-produkter. På samma sätt som i MiFIR anges också̊ i den förordningen under vilka förutsättningar som FI kan besluta om produktingripanden. Även beslut om produktingripande enligt PRIIPs-förordningen riktar sig mot hela marknaden.
Regeringen beslutade om propositionen vid sitt sammanträde den 11 oktober och den nya lagen är tänkt att träda i kraft i januari 2019.