Hittills har 16 personer hört av sig till Socialdepartementet om tjänsten som generaldirektör för den nya myndigheten som ska utöva tillsyn över socialförsäkringen.
Bland de sökande finns bland andra Lene Köling Abjörner, utvecklingsstrateg inom Verket för förvaltningsutveckling, Verva, och tidigare länsskattechef i Uppsala län samt departementsråd i Finansdepartementet, Per Molander, konsult som bland annat varit huvudsekreterare i katastrofkommissionen efter tsunamikatastrofen 2005 och Karin Sundh-Nygård, ställföreträdande tillsynschef på Arbetsmiljöverket.
Det var i mitten av november som regeringen utlyste GD-tjänsten. Myndigheten ska inrättas 1 juli nästa år och det är tänkt att generaldirektören ska vara med och förbereda verksamheten.
Här är samtliga sökande:
Staffan Norrbacka
Johan Östenson-Rogemark
Karin Sundh-Nygård
Elisabeth Hamilton
Per Molander
Lena Nyberg
Eva Lindblom
Åsa Ryding
Erik Norrman
Jan Sundberg
Björn Fossum
Bo Genfors
Christina von Greyerz
Lena Köling Abjörner
Gunnar Johansson
Maud Åsberg