Fempartiuppgörelsen om pensionssystemet blev en sexpartiuppgörelse i samband med regeringsbildningen 2014. Då kom ju miljöpartisterna in i Pensionsgruppen på ett bananskal.
Detta eftersom den miljöpartistiske finansmarknadsministern Per Bolund var föredragande för bland annat Premiepensionsfrågorna och om man skulle hållas utanför Pensionsgruppen skulle han då inte kunna vara med på mötena.
En strid utbröt mellan de olika parterna i Pensionsgruppen om miljöpartisterna verkligen skulle vara med eller inte men till slut enades man om att släppa in dem. Detta eftersom MP sade sig stå bakom pensionsöverenskommelsen. Men medlemskapet var till en början framför allt praktiskt och inte ideologiskt.
Men nu är de med i gruppen och MP:s Janine Alm Ericson yttrar sig och bidrar till samvaron i gruppen på mötena med de andra fem partiernas representanter.
Så länge MP sitter i regeringen kommer frågan säkert inte att innebära några problem. Miljöpartisterna är med i det som är en fempartiöverenskommelse som har fått in en groupie eller hangaround som adlats till nästan fullvärdig medlem av Pensionsgruppen.