NYHETSARKIVET
7 feb 2019 13:22
Första AP-fonden: Svårt att se annat än exit i skandalgruvbolaget Vale
Första AP-fonden funderar över om man ska dra sig ur det brasilianska gruvbolaget Vale. Trots att gruvbolaget på tre år orsakat två dammolyckor som dödat hundratals människor och orsakat två miljökatastrofer vill AP-fonden inte sälja sina innehav. Det rapporterar DN. Istället vill man hantera riskerna via något globalt och oberoende övervakningssystem.

- Vi försöker påverka Vale och hela branschen och vårt etikråd har uttalat att man inte har förtroende för bolaget. Om det visar sig att det inte är möjligt att skapa ett globalt oberoende övervakningssystem för de här riskerna så får vi titta på hur vi ska agera, säger Ossian Ekdahl, chef för ägaransvar på Första AP-fonden, till Pensionsnyheterna.

PN: Men varför äger ni aktier i bolag som ni inte har förtroende för?

- Vi tittar på om vi ska äga dem eller inte. Och jag har svårt att se att vi skulle komma till en annan slutsats än att exkludera bolaget, om alla andra möjligheter är uttömda, säger Ossian Ekdahl, som anser att det finns många felaktigheter i den rapportering som DN publicerat och som citerats även på andra håll.

I ett pressmeddelande, med anledning av DN:s rapportering i dag, förtydligar Första AP-fonden:

"Första AP-fondens minskningar och ökningar av innehaven i enskilda bolag rapporteras halvårsvis på fondens webbplats. Något besked om eventuella förändringar av innehavet i Vale som en följd av den senaste tidens tragiska händelseutveckling har därför inte lämnats", skriver fonden.

Fonden har dock kommunicerat, bland annat genom uttalanden till DN, att förtroendet för sektorns förmåga att reglera sig själv vad gäller säkerhet vid avfallsdammar är förbrukat.

I pressmeddelandet fortsätter bolaget beskriva vad det gjort. Som en följd av den tragiska olyckan i Brumadinho i Brasilien och det förlorade förtroendet för att branschen själv ska kunna lösa säkerhetsproblemen har Första AP-fonden tillsammans med flera stora investerare tagit initiativ till ett globalt oberoende och offentligt klassificeringssystem för övervakning av säkerhetsrisker för gruvföretagens avfallsdammar. Information om detta lämnades genom ett pressmeddelande den 31 januari.

"Vi hoppas att vi kan få till stånd ett oberoende övervakningssystem och därmed göra bestående skillnad för säkerheten i anslutning till de här verksamheterna", säger Ossian Ekdahl, chef för ägaransvar på Första AP-fonden, i pressmeddelandet.

DN har gått ut med en rättelse av artikeln.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907