Idag klockan 13 äger förhandlingar i Budapest rum som kan avgöra när den misstänkte Falcon Funds-mannen Max Serwin (tidigare Emil Amir Ingmanson) kan utlämnas till Sverige.
Förhandlingarna handlar alltså inte om huruvida han ska utlämnas till svenska myndigheter, då Ungern redan beslutat att göra det och Max Serwin medgett att överlämnas till Sverige.
Istället handlar det om vad domen kan bli i Ungern för att Serwin reste in i landet med två falska pass. Här i Sverige är man fortfarande positiv till planen att den misstänkte Falcon-mannen kan vara i Sverige i mitten av mars, säger EBM:s chefsåklagare Jan Tibbling till Pensionsnyheterna. Detta har även rapporterats av DI tidigare.
- Den här förhandlingen är egentligen ett litet hinder i vägen men vi väntar oss fortfarande att han ska vara på plats i Sverige i mars. Hur långt straff de yrkar på i Ungern kan vi egentligen bara spekulera i nu, vi kommer veta mer imorgon men vi är inställda på att börja räkna ner klockan för de tio dagarna Ungern har på sig att verkställa beslutet efter klockan 13 idag, säger Tibbling.
Serwin har suttit frihetsberövad i Ungern sedan 9 januari och det kan räknas mot ett eventuellt fängelsestraff. Utöver det kan Ungern besluta att resten ska avtjänas i Sverige. Faller en dom efter förhandlingen idag har Ungern alltså tio dagar på sig att verkställa utlämningen.