NYHETSARKIVET
28 feb 2019 13:08
Klart för drabbning i brottmålet om Allra
Den 20 mars kl 09.00 inleds drabbningen i Stockholms Tingsrätt mellan EBM:s åklagare Thomas Hertz och några av de inblandade i Allrahärvan. Det var i början av oktober 2018 som åklagaren valde att åtala Alexander Ernstberger, David Persson Rothman, Olle Markusson och Johan Bergsgård.

Åklagaren åtalar de fyra och delar ut lite olika brottsrubriceringar beroende på vilka personer det är fråga om. I huvudsak handlar det om mutbrott och grovt tagande av muta. I Olle Markussons fall är gärningen bestickning och grovt givande av muta medan Johan Bergsgård och de andra åtalas för trolöshet mot huvudman, medhjälp till trolöshet mot huvudman, grovt brott.

De brott de åtalas för kan vid fällande dom ge upp till sex års fängelse, om tingsrätten finner dem skyldiga.

De åtal som nu väckts är bara en del av de brott som åklagaren håller gänget bakom Allra och Oak Capital ansvariga för. Som vi tidigare berättat handlar det om transaktioner som gjordes mellan Svensk Fondservice (innan namnbytet till Allra) och Oak Capital under 2012, då bolagets fonder totalt hade omkring sju miljarder under förvaltning i PPM-systemet.

Ytterligare två utredningar pågår men där har det varit svårt att slutföra dessa eftersom där finns misstankar mot två personer, Ewran Mersin och Mattias Bengtsson, som bor utomlands och hittills inte velat komma till Sverige för förhör. Där handlar det om Allra/Oaks köp av värdepapper under 2012 och sen affärerna i Allras Dubaibolag.

Den plan som Stockholms tingsrätt har lagt för förhandlingen har accepterats av de åtalades ombud som dock redan nu varnar för att det kan behövas extra tid för att hinna med alla vittnesförhör.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907