Länsförsäkringar och Finansinspektionen, FI, har kommit ihop sig om huruvida det är lämpligt att Håkan Danielsson är både vd för LFAB och ordförande i Länsförsäkringar Liv.
I ett brev till FI kräver Länsförsäkringars chefsjurist Olle Törnell att FI ska dementera ett uttalande i Dagens Industri, något FI inte tänker göra.
I en intervju säger Charlotta Carlberg, biträdande avdelningschef på Rättsavdelningen, att hon är förvånad över uppgiften att Håkan Danielsson är styrelseordförande i Länsförsäkringar Liv samtidigt som han är vd för Länsförsäkringar AB. Detta trots att FI godkänt båda Håkan Danielssons tillsättningar.
Till följd av de lämnade uppgifterna ges läsaren av artikeln sammantaget intrycket att bolaget inte på korrekt sätt hanterat frågan om styrelseordförande och dessutom fört Finansinspektionen bakom ljuset medan sanningen är det omvända, skriver Olle Törnell till Fi.
Han vill att FI ska klarlägga deras godkännande av Håkan Danielsson som ordförande för livbolaget och att FI dementerar uppgifterna i DI.
Några sådana planer finns dock inte på FI.
Jag kommer i min egenskap av chefsjurist att svara på LF:s brev och jag vill inte närmare kommentera brevet innan jag har haft tillfälle att ge LF mitt svar. Det är emellertid så att Charlotta Carlberg är korrekt citerad i intervjun i Dagens Industri och jag ser därför inte någon anledning för FI att dementera uppgifterna i artikeln, säger Joakim Schaaf på FI till Pensionsnyheterna.