NYHETSARKIVET
8 apr 2019 12:35
Att inte använda sig av äldre i arbetslivet är skadligt för pensionssystemet, enligt rapport
Det råder stor brist på arbetskraft idag och det kan behövs ett tillskott på nästan en halv miljon människor för att det svenska välfärdssystemet ska kunna gå ihop. Mycket av sysselsättningspotentialen finns hos äldre och att inte tillvarata den potential som finns är ett ohållbart slöseri med samhällsresurser och riskerar att urholka pensionerna. Det är slutsatsen av en rapport och debattartikel från Delegationen för senior arbetskraft.

Rapporten "Kan seniorer arbeta längre?" är den första av cirka 30 som delegationen ska skriva med avsikt att sätta fokus på frågor som varför människor undviker att arbeta högre upp i åldrarna trots växande kompetens och trots att vi lever betydligt längre nu. Är det arbetsmiljön, hälsan, arbetsgivarnas fördomar eller är det värderingar som sitter hos oss själva och i vår omgivning?

Delegationen menar att just ålder är ett trubbigt mått för hur vi klarar arbetslivet och att vi behöver anpassa vår planeringshorisont för ett längre arbetsliv samt förändra bilden av hur vi ser på vår egen och andras möjligheter att arbeta längre. Alla som kan och vill bör arbeta längre och ges möjligheter till det, allt annat skadar såväl pensionssystemet som samhället.

Delegationen anordnade även ett seminarium i frågan idag baserad på sin andra rapport "Att arbeta till 75 – en bra början" som skrevs av förre statsministern Fredrik Reinfeldt. Han presenterade även rapporten på seminariet.

Reinfeldt har tidigare varit i hetluften just för att han uttalade sig om att de som kan bör jobba tills de är 75 år. Uttalandet blev kritiserat men han säger att det missförstods och att vi i Sverige är dåliga på att se äldre som en tillgång.

- Vi har varit dåliga på att synliggöra äldre och vi har en väldigt åldersgränsrelaterad debatt. Det jag sa 2012 missförstods för det sågs inte som en morot, som en syn på mänsklig kraft utan som ytterligare en regel som skulle tvingas på människor, att de ska tvingas jobba till 75 och dessutom plågas kvar i det jobb de har. Jag ville bara sätta en ny mental markör. Att man kan jobba tills man är 75, säger han.

Omvärdera synen på äldre och förändra vår syn på rekrytering, är några av Reinfeldts förslag på åtgärder.

- Vi har en skev syn på talang, att det är något som man bara har och kan visa vid 20 års ålder. Det är helt fel. Sättet vi rekryterar på är gammalmodigt. Vi måste definiera talang som något som sker flera gånger i hela livet.

Att alla behöver jobba längre för att vårt pensionssystem ska klara av bördan är i alla fall helt klart.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907