Förra året deltog Första AP-fonden i 37 svenska och röstade vid 570 utländska stämmor. Det framgår av fondens senaste ägarrapport.
Särskild uppmärksamhet ägnades bland annat Nordea, Starbreeze, Eltel, Hexagon, Munters och Stillfront.
I Hexagons fall har det att göra med vd Ola Rolléns åtal för insiderbrott. Han friades men domen blev överklagad och processen återupptas under våren.
"För fonden vore det bekymmersamt att äga ett bolag där en nyckelperson blivit dömd för ekonomiskt brottslighet", skriver man i rapporten.
Av rapporten framgår också att ambitionsnivån inom hållbarhet höjts på grund av införandet av den nya AP-fondslagen. I den nya lagen tillkom ett avsnitt som anger att kapitalet ska förvaltas på "ett föredömligt sätt genom ansvarsfulla investeringar och ansvarsfullt ägande". Tidigare formulerades bara att fonderna skulle ta hänsyn till miljö och etik.
Just vad det innebär att vara föredömlig preciseras inte i lagen och riksdagen har låtit de fyra AP-fonderna gemensamt arbeta med detta, vilket de gjort efter ett samarbete under hösten 2018, enligt rapporten.