NYHETSARKIVET
8 dec 2008 12:32
Handelsbanken öppnar nytt bolag på Irland
Den tredje december fick Handelsbanken Liv koncession för ett nytt livbolag på Irland som ska överta det privata bestånd som nu ligger i Euroben Life & Pension.

Totalt kommer bolaget att genom beståndsöverlåtelse tillföras omkring sex miljarder kr. Beståndet utgörs av kapitalpension och depåförsäkringar som tecknats av svenskar och utlandssvenskar. Bolaget kommer att hantera depåförsäkringar, så kallad portfolio bond, i enlighet med den irländska lagstiftningen.
– Den irländska lagstiftningen ger något friare regler vad gäller placeringarna i depån än vad som gäller i depåförsäkringar som följer svensk lagstiftning. Det är till exempel tillåtet att ha derivatinstrument i en depå i vårt irländska bolag, säger Snorre Storset, vd för Handelsbanken Liv, till Pensionsnyheterna.

Det nya bolaget kommer att få namnet Handelsbanken Life & Pension.

Ur Pensionsnyheterna Analys nr 1 2009
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907