Tvisten mellan Allra Asset Management och Pensionsmyndigheten har inte kommit ur startblocken än, trots att fler än 900 aktbilagor lämnats in.
Anledningen den här gången är de mejl som utbytts mellan Allra Asset Management och deras advokater som kom att kopieras i samband med ett beslag av en mejlserver. Allra menar att det faktum att mejlen inte bara kunnat läsas av Ekobrottsmyndigheten (som driver brottmålet mot några av de som hålls ansvariga) utan även av Pensionsmyndigheten som fått låna beslaget är ett brott mot Europakonventionen.
Tingsrätten ansåg att det inte fanns anledning att först pröva om den röjda advokatsekretessen skulle omöjliggöra Allras möjligheter till en rättvis prövning i form av en mellandom. Denna skulle då kunna leda till att målet helt enkelt avvisades utan prövning. Istället tyckte man att den frågan kunde prövas under själva huvudförhandlingen.
Det tyckte även Pensionsmyndigheten, men inte Allra.
Tingsrätten avvisade alla Allras krav, men lämnade en liten öppning när det gällde frågan om advokatmejlen och avvisningen, som Allra fick möjlighet att uttala missnöje emot.
Den chansen kunde inte Allra motstå och nu har man inkommit med en överklagan till Svea Hovrätt som ska ta ställning till om Tingsrättens beslut att avvisa Allras krav håller för prövning. Allra anser att det "finns anledning att betvivla riktigheten i tingsrättens beslut".
Allra tycker även att det är läge att ta reda på vad som egentligen gäller när en part i ett mål brutit mot Europakonventionen när det just gäller förtroliga mejl mellan advokat och klienter och skriver:
"Det finns anledning för högre rätt att ge vägledning i vad som ska gälla vid intrång i advokatkorrespondens på ett sätt som omöjliggör en rättvis rättegång i ett tvistemål."
Återstår att se om Svea Hovrätt anser att det finns skäl att meddela prövningstillstånd. Helt klart är att det kommer att dra ut på tiden ytterligare, innan det kan bli dags för huvudförhandling.