NYHETSARKIVET
29 apr 2019 12:49
Göran Persson kan bli Swedbanks nya ordförande
Swedbanks valberedning föreslår att den före detta statsministern Göran Persson blir bankens nya ordförande.

Valberedningen meddelar också att arbetet med att stärka bankens styrelse fortsätter och att man ska återkomma om övriga styrelsenomineringar. I samband med det ska valberedningen även be styrelsen kalla till en extrastämma.

"Vi är väldigt glada över att kunna föreslå före detta statsminister Göran Persson till posten som ny ordförande för Swedbank. Göran har en imponerande meritlista, ett brett internationellt kontaktnät och erfarenhet av finansiell verksamhet. Han har dessutom ett stort samhällsengagemang som passar väl i Swedbanks kultur. Att han dessutom har erfarenhet från Sparbanksrörelsen är ett extra plus. Nu fortsätter valberedningen arbetet med att förstärka styrelsen i Swedbank. När vi kan presentera ett fullständigt förslag kommer vi att be styrelsen kalla till en extrastämma", säger valberedningens ordförande Lennart Haglund i en kommentar.

Blir Persson invald ska han lämna de uppdrag som behövs för att fullgöra sitt uppdrag. Det torde innebära att han får lämna styrelseuppdraget i Ålandsbanken, den finska banken som 2017 tog över PPM-pengar från Allra.

Det fondkapitalet flyttades sedermera över till FIM Fonder, för att inte riskera att pengarna åker ut från PPM i och med de nya kraven.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907