AMF:s vd Ingrid Bonde flaggar nu för att bolaget kan bli det första pensionsbolaget som beslutar om återtag av återbäringsräntan. Enligt DN menar Ingrid Bonde att risken för ett återtag är extremt stor. Några beslut är dock inte fattade.
PN: Vid vilken konsolideringsnivå och solvens kommer det att bli fråga om ett återtag, och hur stort återtag kan det bli frågan om?
Det är en relevant fråga som det idag inte finns något svar på. Det finns inget beslut fattat så än så länge kan man bara spekulera i vad som kommer att ske. Men vi följer vår policy, säger Stina Sandell, informationschef på AMF.
PN: Om det beslutas om ett återtag, när kommer det i så fall att göras?
Det faller på sin egen orimlighet att besluta om ett återtag retroaktivt. Men hur det beslutas om när återtaget kan göras får man se då, säger Stina Sandell.
AMF kommer att besluta om ett eventuellt återtag i början av februari.