Förvalsalternativen inom den kollektivavtalade tjänstepension, de så kallade icke-valen, får ros i en ny rapport från Pensionsmyndigheten.
I rapporten "Passar förvalen alla?" jämförs avkastningen inom traditionell försäkring med avkastningen i fonder. Det konstateras att trad haft en något sämre avkastning än en global aktieindexfond men betydligt lägre risk om man tittar på tioårsperioden mellan 2009 och 2018. Tas dock det dåliga börsåret 2008 med i beräkningen så ger traditionell försäkring en bättre avkastning till lägre risk.
"Den som inte vill välja själv inom tjänstepensionen kan stanna kvar i förvalsalternativet och få en bra riskjusterad avkastning, utan att vara orolig över sitt ickeval", säger analytiker Erik Ferm i en kommentar.
Brasklappen från Pensionsmyndigheten är dock att man inte ska titta på historisk avkastning för att bedöma hur den framtida blir. En traditionell försäkring har en lägre förväntad avkastning än en indexfond, men kommer samtidigt med en lägre risk. Dessutom menar Pensionsmyndigheten att en tradförsäkring inte bör likställas med en blandfond eftersom de kan utnyttja illikvida investeringsmöjligheter och andra tillgångsslag som kan ge god avkastning, även om aktieandelen bara uppgår till 70 procent.
I rapporten berörs också kritik mot både ickevalet inom premiepensionen, AP7 Såfa, samt ickevalen inom tjänstepensionsavtalen. Kritiken mot AP7 har handlat om att den tar för hög risk medan det varit tvärtom för kollektivavtalade ickeval.
En annan kritik är att tjänstepensionsavtalen har en förvald utbetalningsålder. Åldern varierar från 65 till 70 beroende på avtal men detta har fått kritik då det kan uppfattas som en uppmaning till den enskilde att gå i pension.
"Den förvalda åldern för utbetalning har också fått kritik för att det finns risk att de som fortsatt arbetar inte hör av sig till tjänstepensionsbolaget och att de, med både arbetsinkomst och pension, kommer betala en högre skatt på pensionen än vad de gjort om de väntat med uttaget till då de egentligen önskade att ta ut den. När väl en tjänstepension börjar utbetalas går den dessutom inte att stoppa eller pausa", enligt rapporten.
Oavsett om Pensionsmyndigheten i rapporten skriver att tradförsäkringar i förvalen är bättre än sitt rykte rekommenderar den ändå att yngre sparare väljer fondförsäkring istället.
"Sparare bör alltid välja risk i sitt sparande efter sina egna preferenser och sin egen livssituation. Allt annat lika bör dock en yngre sparare i högre utsträckning ta mer risk genom att välja en fondförsäkring, specifikt en bred aktieindexfond med låga avgifter", säger Erik Ferm.
Läs Pensionsmyndighetens rapport här:
Pensionsmyndighetens rapport