Länsförsäkringar Liv säljer samtliga andelar i skogsbolaget Bergvik Skog till 17 länsförsäkringsbolag samt Länsförsäkringar Fondliv.
LF Liv har varit ägare i Bergvik sedan 2004 och säljer innehavet i och med en omstrukturering av bolaget. Länsförsäkringsgruppen startar det gemensamma skogsbolaget Hällefors Tierp Skogar som nu tar över Bergviks skogsmark för förvaltning i egen regi.
"Vårt innehav i Bergvik har varit en fantastisk investering som gett mycket bra avkastning åt våra försäkringstagare. Vår förmåga att investera i illikvida tillgångar är begränsad över tid och vi tycker att det är rätt tillfälle att realisera värdeökningen nu när omstruktureringen av Bergvik är klar", säger Jakob Carlsson, vd för Länsförsäkringar Liv, i en kommentar.
I samband med försäljningen har Länsförsäkringar liv hämtat in en så kallad Fairness Opinion av extern part för att säkerställa transaktionens affärsmässighet.