Pensionsbolaget AMF köper 89,9 procent av utestående aktier i BSÖ Holding av BillerudKorsnäs Skog & Industri. Bolaget äger genom dotterbolaget Bergvik Skog Öst 317 000 hektar skogsmark i Sverige och med detta förvärv gör AMF sin första direktinvestering i skog.
Skogsbolaget värderas till 12,2 miljarder kronor.
Sedan tidigare äger AMF dock skog indirekt genom innehav i noterade skogsbolag.
"Skog passar väl in i vår strategi att öka andelen alternativa investeringar som exempelvis vindkraft och infrastruktur i portföljen. Vi ser att den svenska skogen är en bra långsiktig investering som dessutom kan spela en viktig roll i omställningen till ett mer hållbart samhälle", säger Katarina Romberg, chef för Alternativa investeringar på AMF.
Säljaren BillerudKorsnäs kvarstår som minoritetsägare. Som en del av försäljningen ingås långsiktiga avtal med BillerudKorsnäs för leverans av virke.
"Vårt uppdrag är att ge våra fyra miljoner sparare så bra och trygga tjänstepensioner som möjligt. Att investera i skog passar AMFs långsiktiga investeringshorisont väl och ska bidra till en stabil och hållbar avkastning över tid. Det är en viktig pusselbit i portföljen för att kunna möta tuffare marknadsförhållanden eller om det rådande lågränteläget blir bestående", säger kapitalförvaltningschefen Tomas Flodén i en kommentar.