NYHETSARKIVET
26 jun 2019 13:18
Finfa och PTK Rådgivningstjänst ska in i nya partsgemensamma bolaget
PTK och Svenskt Näringsliv har sina verksamheter för försäkringsinformation och pensionsrådgivning i PTK Rådgivningstjänst respektive Finfa. Tanken när det nya partsgemensamma bolaget skapas är att dessa tjänster ska följa med in i den nya verksamheten.

Det bekräftar både ordföranden i PTK:s förhandlingschefsgrupp Niklas Hjert och Svenskt Näringslivs försäkringsexpert Hans Gidhagen för Pensionsnyheterna.

Exakt hur det kommer bli i slutändan står dock inte helt klart än. Tanken är att försäkringsinformationen ska löpa på som tidigare till dess att bolaget är igång, menar Gidhagen.

- Det här kommer ta tid, vi har sagt att bolaget ska vara igång om ett och ett halvt år så det är en bra bit framåt. Tillsvidare rullar det på som vanligt. Men just nu har vi inte detaljsvar på allting utan ska diskutera mer vid senare tillfälle, säger han.

Pensionsnyheterna konstaterar att en mur rasat i och med att man nu tar sig an informationsfrågorna gemensamt och att både PTK och LO går ihop i den här delen. Blir det nya bolaget en succé kanske det även ligger i korten att man på sikt kan gifta ihop Fora och Collectum och då skapa en enda valcentral.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907