NYHETSARKIVET
3 sep 2019 12:57
Stark start för LF garantiförvaltning efter relansering
Länsförsäkringar Fondliv tror att dess tradprodukt i fondförsäkring ligger bra till i avkastningssammanställningen som Svensk Försäkring släpper imorgon. Anledningen till det kan vara den relansering av produkten som bolaget gjorde i början av året, menar Jim Rotsman, chef för Fond & Garanti på Länsförsäkringar Fondliv.

De förändringar som infördes i relanseringen var en översyn av kapitalförvaltningens mandat samt en sänkning av den ordinarie kapitalavgiften från 1 procent till 0,65 procent. Kunderna fick också en enhetlig garantinivå på 80 procent, en justering jämfört med tidigare då nivåerna låg på 100, 80 eller 75 procent.

- Mycket talar för att vi ligger i topp bland tradbolagen som är öppna för nyteckning när statistiken kommer imorgon. Till exempel var avkastningen för första halvåret 8,91 procent, vilket om vi tittar på andra marknadssammanställningar innebär att vi ligger bra till i konkurrensen, säger Rotsman. 

Översynen av kapitalförvaltningen ledde till ett utökat mandat och en ökning av alternativa investeringar som exempelvis skog och fastigheter.

- Alternativa investeringar utgör nu 11 procent av portföljen och vi har fler investeringar i vår pipeline. Målet vi hade var att på ett klokt sätt öka i alternativa tillgångar för att ha en portfölj som står emot ett mindre stabilt marknadsläge. Fastigheter bidrog en del till första halvårets avkastning men vi ser framför allt att alternativa tillgångar ska bidra ännu mer när marknaden blir mer skakig, säger Rotsman.

Förändringarna började gälla den 1 februari och Länsförsäkringar har sett ett ökat kundflöde. 

- Vår förväntansbild är att det ska öka ännu mer framöver men det har sett bra ut hittills, enligt Rotsman.

En annan del av portföljarbetet har varit att integrera hållbarhetprocessen i förvaltningen ännu mer. Nu pågår även ett arbete med att analysera portföljen i ett klimatsmart perspektiv och titta på hur den bidrar till klimatomställningen.

- Vi är i analysfasen just nu och tittar på våra innehav och hur de bidrar till klimatomställningen. Vi har redan investeringar i gröna obligationer, skog och bedriver påverkansarbete. Dessutom arbetar vi långsiktigt med att säkerställa att portföljen som helhet är i linje med Parisavtalet och begränsar uppvärmningen. Tanken är att kunna jämföra portföljen med generella benchmarks men även i absoluta tal, det vill säga vilken klimatpåverkan portföljen har, säger Rotsman.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907