NYHETSARKIVET
13 sep 2019 13:01
Grundskydd minskar skillnaden mellan de som jobbat och de som inte jobbat, enligt Swedbank
Regeringens senaste förslag på förstärkt grundskydd gör att skillnaden mellan de som arbetat ett helt arbetsliv och de som inte har det minskar. Detta enligt en beräkning som Swedbank gjort.

"Det är bra att de med lägst pensioner får lite mer i plånboken. Men små skillnader i pension mellan de som har arbetat ett helt yrkesliv och de som inte arbetat, kan ge negativa drivkrafter för samhällsekonomin - om människor upplever att det inte lönar sig att arbeta", säger Madelén Falkenhäll, senioranalytiker på Swedbank.

Efter årsskiftet ska det bara skilja 1 300 kronor i månaden i disponibel inkomst mellan en person med lägre inkomst som arbetat ett helt arbetsliv och en garantipensionär med maximalt bostadstillägg, har Swedbank räknat fram.

"Efter höjningen av grundskydden kan en garantipensionär med maximalt bostadstillägg ha knappt 14 100 kronor att leva på, medan den disponibla inkomsten för en nypensionerad undersköterska blir drygt 15 400 kronor. Skillnaden i pension mellan att ha arbetat ett helt liv och att inte ha arbetat alls blir alltså bara 1 300", säger Madelén Falkenhäll.

Bankens förslag är att avsättningen till den allmänna pensionen höjs till 18,5 procent och att avsättningen till premiepensionen höjs. Det kan göra stor skillnad i plånboken, enligt banken.

"Genom att öka den totala avsättningen till pension och genom att omfördela så en något större andel placeras i premiepensionen kan pensionerna på sikt höjas. För en undersköterska i 20-25-årsåldern idag skulle det kunna innebära omkring 700-800 kronor mer i pension efter skatt varje månad", säger Madelén Falkenhäll.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907