NYHETSARKIVET
11 feb 2009 08:43
Max Matthiessen och Carnegie säljs till Altor och Bure
Riksgälden meddelar idag att de har träffat avtal om att sälja aktierna i Carnegie Investment Bank AB Carnegie och Max Matthiessen Holding AB Max Matthiessen till Altor Fund III och Bure Equity AB. Det sammanlagda värdet av försäljningarna är 2 275 miljoner kronor inklusive en amortering av Riksgäldens lån till Carnegie. Utöver detta får Riksgälden del av framtida återbetalningar av vissa lån som Carnegie har gett.

Köpeskillingen för Max Matthiessen är 500 miljoner kronor, justerat för eventuella aktieutdelningar till Riksgälden, varav 150 miljoner kronor med ränta ska betalas den 30 april 2010.

Köpeskillingen för Carnegie är 1 402 miljoner kronor, varav 525 miljoner kronor med ränta ska betalas den 30 april 2010. Dessutom har Riksgälden enligt avtal med Altor och Bure rätt att ta del av eventuella framtida återbetalningar på vissa av Carnegie lämnade krediter. Riksgälden är garanterad att få ut minst 250 miljoner kronor på detta sätt.

Riksgälden bedömer att de sammanlagda inkomsterna från försäljningen av Carnegie och Max Matthiessen kommer att täcka det stödlån som Carnegie fick i november 2008 samt Riksgäldens kostnader. Om Riksgälden inte får ersättning för sitt engagemang ska Altor och Bure ge kompensation om de säljer vidare banken med vinst inom 15 år.

”Detta är en bra affär för staten, bolagen och köparen. Den säkrar bolagens verksamhet och gör att skattebetalarna sannolikt går skadeslösa ur affären. Alternativet - att vi inte agerat - hade inneburit likvidation och en trolig konkurs med stora kostnader för samhället och skattebetalarna. Vi tror att Altor och Bure blir bra nya ägare till bolagen”, säger riksgäldsdirektör Bo Lundgren i en presskommentar.

Köpet av Carnegie är villkorat av att Altor och Bure får nödvändiga tillstånd från berörda myndigheter, bland annat från finansinspektioner i flera länder. Köpet av Max Matthiessen är villkorat av att köpet av Carnegie slutförs.

Försäljningarna beräknas vara slutförda inom tre månader.

Försäljningen har skett via två separata auktionsförfaranden där potentiella intressenter inbjöds att inkomma med bud på bolagen.

Ett tjugotal potentiella intressenter för Carnegie och ett trettiotal potentiella intressenter för Max Matthiessen, både nationella och internationella, kontaktades i ett första steg. En handfull aktörer i respektive process lämnade indikativa bud. Intressenter med attraktiva bud fick tillfälle att genomföra en så kallad due diligence. Därefter ombads intressenterna att inkomma med bindande bud.

Riksgälden inledde sedan förhandlingar med ett begränsat antal intressenter i respektive process. Överlåtelseavtalen undertecknades slutligen med de intressenter som presenterat de bud som efter en samlad bedömning framstod som bäst för skattebetalarna.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907