I förra veckan fattade KPA Liv beslut om att sänka premien för kommunernas tjänstegrupplivförsäkringar.
Premien för 2008 kommer nu att bli 0,35 procent av lönesumman istället för 0,4 procent som gällt för 2007.
Sänkningen kommer i ett läge där Sveriges Kommuner & Landsting bestämt sig för att göra en översyn av dagens TGL-lösning. Den ska påbörjas efter årsskiftet.
Pensionsnyheterna har tidigare berättat att tre storlandsting, Skåne, Västra Götalandsregionen och Stockholm, öppet utmanat KPA Livs monopol och krävt lägre premier och att TGL-försäkringen ska konkurrensutsättas.
Alternativt har de sagt sig vilja ta den i egen regi.
Bertil Repfennig, vd för KPA Liv säger till Pensionsnyheterna att debatten om premienivåerna för TGL, inte gått spårlöst förbi och att de därmed kan ha påverkat styrelsen att fatta beslutet.
- Det viktigaste är dock att bolaget i dag har en så stark ekonomi att vi kan göra den här sänkningen. Det beror främst på att sjuktalen fallit, vilket påverkar kostnaden för premiebefrielsen. Dessutom har dödstalen minskat något, säger Bertil Repfennig, som säger sig vilja eftersträva stabila premier som varken höjs eller sänks för mycket.
Skandia Livs chef för offentlig affär, Jan Paju, som erbjudit sig att leverera TGL till kommuner och landsting, säger i en kommentar till Pensionsnyheterna att beslutet var väntat.
Det är en förväntad sänkning efter många års överprissättning. Den borde väl egentligen också vara retroaktiv. Det känns som en delseger för kunderna men en fullständig konkurrensutsättning skulle sänka premien ännu mer, säger han.