Ett tekniskt fel hos Skatteverket har gjort att ett antal av SEB Trygg Livs kunder har fått felaktig information om att flytt av försäkringskapital från Traditionell försäkring i "Nya Liv" till Fondförsäkring hos SEB Trygg Liv har skett till en utländsk försäkringsgivare i i sina deklarationer.
I underlaget för inkomstdeklaration uppmanas man ta kontakt med försäkringsbolaget för att se till att kontrolluppgift lämnas. Eftersom det inte skett någon flytt till en utländsk försäkring har det naturligtvis inte heller lämnats någon kontrolluppgift.
Enligt SEB kommer Skatteverket att skicka ut brev till berörda kunder.
På sin webbplats skriver SEB Trygg Liv att SEB Trygg Liv har varit i kontakt med Skatteverket och en utredning visar att Skatteverket har gjort fel. De är medvetna om att flytt inte har skett till en utländsk försäkring. Vid upprättande av underlaget till deklaration har denna information dock av någon anledning fallit bort. Skatteverket kommer därför inom kort att skicka ett brev till de berörda där detta framgår.