Brummer & Partners startar nu Brummer Life. Ett fond- och pensionssparande som vänder sig till både privata pensionssparare och arbetsgivare.
Vi tycker det är dags att man fokuserar mer på avkastning och mindre på indexnära förvaltning. Bakgrunden till att vi gör den här satsningen är att många bolag idag fokuserar på dyr indexnära avkastning, säger Robert Lindblom, chef för Privatkunder och Liv på Brummer & Partners till Pensionsnyheterna.
Det var i måndags som Brummer & Partners startade sitt fondtorg Brummer Life. I samband med att Brummer Life lanseras har kundorganisationen stärkts och det går att öppna fonddepå direkt på Internet. Bolaget kommer också att börja annonsera för att göra varumärket mer känt.
Jag tror att kunderna som kommer till oss är de som varit kunder i ett försäkringsbolag eller fondbolag men som tröttnat på att få betala mycket för en avkastning som ligger nära börsens index. Vi har inga mål för marknadsandelar utan vi har avkastningsmål. Vår multistrategifond, som investerar i nio fonder som förvaltas av Brummer & Partners och som vårt företag och förvaltarna investerar egna pengar i, ska ge 8 till 10 procents avkastning, säger Robert Lindblom.
Fondtorget ger spararna tillgång till bolagets nio egna aktivt förvaltade fonder och ett utbud av 34 indexfonder med låga eller inga förvaltningsavgifter. Det finns också en möjlighet för kunderna att investera i multistrategifonden Brummer Multi Strategy en fond-i-fond-produkt som investerar i bolagets övriga fonder.
Samtliga fonder finns tillgängliga också för pensionssparare.
Vi är nu ett kapitalförvaltingsföretag som erbjuder såväl direktsparande via vår nya fonddepå samt alla typer av pensionsförsäkringar och kapitalförsäkringar inom fondförsäkringar, säger Robert Lindblom.
Kunderna kan dels investera i Brummer Life via fondförsäkringssparande, dels direktspara via en fonddepå online.
Miniminivån för privatsparare har satts till 10 000 kr för insättningar i depån. För försäkringssparande är lägsta insättningsgräns 1 000 kronor per månad.