NYHETSARKIVET
14 jan 2008 12:28
Astra Zeneca räknar med rabatterad frilagd premie
Enligt Anders Hagström, benefit manager på Astra Zeneca, så kommer man i de fall där anställda har avtal om frilagd premie i sina tiotaggaravtal att använda sig av den reducerade premien från och med årsskiftet. Det innebär att premierna till tiotaggarlösningarna sänks med 40 procent, för de berörda.

- De allra flesta som har tiotaggarlösningar hos oss har premietrappa och de berörs inte av den sänkning som Alecta har gjort. Men vi har ett mindre antal tiotaggare som har frilagd premie och där har vi beslutat om att arbeta med den reducerade premien, säger Anders Hagström till Pensionsnyheterna.

Astra Zeneca följer därmed svenskt Näringslivs exempel. Organisationen förklarade ju i december att man inte kommer att kompensera de egna tiotaggarna för den minskning av den frilagda premien som blir följden av Alectas premierabatter.

- Det är ett personalpolitiskt beslut och jag kan förstå att det finns företag som vill kompensera medarbetare för detta. Däremot tycker jag att det är på gränsen till oseriöst av försäkringsbolagen att använda sig av den oreducerade premien för företag som defaultlösning för de företag som inte meddelat något annat, säger Anders Hagström till Pensionsnyheterna.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907