Konsumentverket, KO, varnar nu på sin webbplats för oseriösa pensionsrådgivare. KO har också beslutat att granska pensionsrådgivarnas marknadsföring.
Enligt KO får Konsumenternas Bank- & finansbyrå och Konsumenternas försäkringsbyrå många samtal från konsumenter som har kontaktats av pensionsrådgivare. KO:s råd till den som blir uppringd av en rådgivare, som erbjuder placeringsråd och ett eventuellt efterlevandeskydd till premiepensionen, är att vara uppmärksam. I många fall har de som kontaktats uppfattat det som att PPM står bakom erbjudandet, men PPM samarbetar inte med något av dessa företag. Det är också något PPM sedan en tid tillbaka nämner på sin webbplats.
Konsumentverket granskar för närvarande marknadsföringen som dessa bolag ägnar sig åt men nämner inte vilka bolag det rör sig om.