Sedan Folksam för en dryg vecka sedan meddelade att man planerade att avsluta sin grupplivförsäkring för medlemmar i pensionärsorganisationerna PRO, SKPF och SPRF har protesterna gradvis blivit allt mer högljudda.
Efter några dagars relativ tystnad började protesterna från missnöjda kunder märkas av i media, framför allt i kvällstidningarna. Kunderna kände sig i början lurade och var besvikna, men efter några dagar hade snålblåsten över Folksam uppgraderats till en Folkstorm. Plötsligt rapporterades det om att Folksam var tvungna att ha extra vakter vid sina kontor, desperata pensionärer hotade att tända eld på sig och PRO:s styrelse kräver att beslutet att sänka ersättningsbeloppet för kunderna.
Lokaltidningen Östran rapporterar att PRO i Kalmar går steget längre och kräver att Folksam ska betala tillbaka de inbetalade premierna.
Totalt har 420 000 personer tecknat grupplivförsäkringen som från början av 2011 bara kommer att få ut halva det nuvarande ersättningsbeloppet på 31 800 kr.