NYHETSARKIVET
27 okt 2009 12:54
Folksam öppnar för en pudel
Folksam försöker nu återta initiativet efter den massiva kritiken mot bolagets beslut att minska premien för den grupplivförsäkring bolaget sålt till cirka 420 000 pensionärer. Bland annat öppnar bolaget för att ändra utformningen av försäkringen.

Folksams vd Anders Sundström har framträtt i flera nyhetsprogram på tv och har dessutom publicerat en debattartikel där han försöker förklara bakgrunden till beslutet. I artikeln skriver han att förlusterna för Folksam om man inte ändrade i försäkringen skulle bli 5 miljarder kr. Eftersom man inte kan ta pengarna från någon annan verksamhetsgren är alternativet att höja premierna radikalt.

”Såväl våra egna specialister, som oberoende experter från revisionsbyrån KPMG, har funnit att Folksam sammantaget inte gjort några vinster på denna försäkring under de 24 år den funnits och att vi under de senaste nio åren börjat förlorat pengar. KPMG:s experter skriver att ”Med realistiska antaganden kommer den framtida förlusten, till och med 2060, att uppgå till minst fem miljarder kronor”.

Det är således inte en fråga om Folksams vinning, utan en fråga om ekonomiskt ansvar och solidaritet med Folksams fyra miljoner ägare, det vill säga våra kunder, som alla ska behandlas lika. Problemet är att många försäkringstagare uppfattat sin försäkring som ett sparande i stället för en riskförsäkring. Det beklagar jag”, skriver Anders Sundström i debattartikeln.

Anders Sundström har de senaste dagarna flera gånger sagt i media att bolaget kommer att ta en diskussion med pensionärsorganisationerna för att komma fram till en lösning på konflikten. I debattartikeln menar han att den ”slutgiltiga utformningen” av försäkringen inte kommer att vara färdig förrän om ett drygt år.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907