Flera remissinstanser påpekar att den nya Försäkringsrörelselagen, FRL, riskerar att krocka med införandet av Solvens 2 som ska träda i kraft 2012.
Försäkringsförbundet skriver i sitt remissvar att det kommer att bli nödvändigt med en översyn av lagen när Solvens 2 ska implementeras.
Den nya lagen måste inom kort ses över när solvens II-direktivet ska genomföras i svensk rätt och för den nya europeiska tillsynsmyndighetens tillkomst år 2011. Ett exempel på bestämmelser som torde vara nödvändiga att då se över är kapitlen om tillsyn och ingripanden. Anpassningar till ny reglering medför alltid kostnader. I avvaktan på den kommande nödvändiga översynen bör lagtexten i frågor som inte rör associationsrätt så långt möjligt utformas i enlighet med nu gällande regler.
Också Tjänstepensionsförbundet menar att FRL inte föregriper införandet av Solvens 2.
I promemorian föreslås att försäkringsföreningar som driver tjänstepensionsverksamhet ska omfattas av det konsoliderade livförsäkringsdirektivet. Tjänstepensionsförbundet anser att en sådan genomgripande förändring måste föregås av en djupare konsekvensanalys och förtydligande om hur Solvens-II direktivet i sådana fall kommer att påverka försäkringsföreningarnas förutsättningar, skriver Tjänstepensionsförbundet i sitt remissvar till Finansdepartementet.
Finansdepartementet har haft som utgångspunkt att den nya FRL inte ska beröra sådant som Solvens 2 rår över.
- Vi får analysera remissyttrandena i lugn och ro och ta till oss av vad remissinstanserna skriver, säger Tord Gransbo, ämnesråd på Finansdepartementet, till Pensionsnyheterna.