NYHETSARKIVET
16 mar 2010 15:05
AMF störst på marknaden
Fram till och med november 2009 hade det totalt kommit in 315 miljoner kr i LP-premier. I praktiken är det tre bolag som delar på hela SAF-LO-marknaden, Swedbank Försäkring, AMF och Folksam LO Fondförsäkring. Snittpremien för marknaden låg under 2009 på 8 763 kr om året.

AMF har närmare 40 procent av marknaden, mätt som volym. Folksam LO Fondförsäkring som ökat kraftigt under 2009 har 30 procent i de icke upphandlade alternativen men har tagit nästan 8 procent till efter upphandlingen, totalt 38 procent. Swedbank Försäkring är god trea och har omkring 21 procent, räknat för både ”gammal” fondförsäkring och att de har tagit drygt 2 procent i den upp-handlade traditionella produkten under 2009.

För bolag som inte kommit med bland de upphandlade bolagen kan LP-premierna vara en liten men ändå möjlighet att öka premieintäkterna från LO-området.

Ur Pensionsnyheterna Analys nr 3 2010
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907