Orsa kommun har beslutat att delta i Orsa Grönklitt AB:s nyemission med 9,7 miljoner kr. Det meddelar kommunen i ett pressmeddelande. Pengarna som investeras är tänkta för framtida pensionsavsättningar.
Vi deltar i emissionen är för att placera pengar för framtida pensionsavsättningar. Det tidigare beslutet att sälja kommunens andel i bolaget på sikt ligger kvar. Men vi ska sälja vid rätt tillfälle. Egentligen är inte beslutet märkvärdigare än att andra kommuner placerar sina medel på börsen. Våra pengar kommer istället att arbeta på hemmaplan, säger kommunalrådet Marie Olsson i en kommentar.
Orsa Grönklitt är ett turistföretag med sin huvudverksamhet i Orsa. Företaget erbjuder bland annat skidturism och camping, men driver också Orsa Björnpark och ett sagoland.