NYHETSARKIVET
20 apr 2010 12:31
Pensionsmyndigheten skjuter på utbetalningar
I helgen skulle Pensionsmyndigheten fört över arvsvinster och avgiftsrabatter i premiepensionssystemet till spararnas konton. Sammanlagt var det drygt 1,5 miljarder kr som skulle fördelas ut på omkring 6,1 miljoner konton. Men Pensionsmyndigheten har beslutat att skjuta på utbetalningarna.

- Vi blev osäkra på om vi skulle klara av att göra hela överföringen under helgen. Risken var att överföringen skulle dra över på måndagen och då skulle vi vara tvungna att handelsstoppa. I stället valde vi att skjuta på överföringen till dess att vi kan garantera att den går att genomföra över en helg, säger Kristina Kamp, pressansvarig på Pensionsmyndigheten, till Pensionsnyheterna.

När överföringen kommer att genomföras är inte helt klart än men troligen blir det någon gång under juni. Detta för att Pensionsmyndigheten vill hinna genomföra Premiesparfondens övergång till generationsfonder innan dess, något som ska göras i maj.

Det här innebär att spararna tappar omkring en månads avkastning på de medel som nu inte landar på kontona i tid. Så länge pengarna ligger på myndighetens konton ger de "bara" bankränta och om börsen går uppåt under den månad som det tar att få ut pengarna, finns det risk att spararna tappar avkastning.
Pensionsnyheterna i Sverige AB
Rapsgatan 1
118 61 Stockholm
info@pensionsnyheterna.se
www.pensionsnyheterna.se
Orgnr: 559339-5907